Lockerbie 21. prosince 1988

11. srpna 2014 v 7:00 | WhiteShadow |  Libye
Lockerbie je malé skotské město, ležící ve správní oblasti Dumfries a Galloway. Název městečka je světově známý v souvislosti s tragickou událostí z 21. prosince 1988, kdy nad městem v důsledku teroristického útoku explodoval Boeing 747 společnosti Pan Am 103 a zahynulo 270 lidí.Abdelbaset al-Midžráhí, pracovník libyjských tajných služeb, který byl odsouzen v Británii za to, že údajně spáchal atentát na americké letadlo společnosti Pan Am, které vybuchlo nad skotským městem Lockerbie v prosinci 1988, zemřel před dvěma lety na rakovinu prostaty.

V dlouhém rozhovoru v televizi BBC zopakoval v neděli v poledne při příležitosti Midžráhího smrti dr. James Swire, jehož dcera při výbuchu letadla zahynula, četná fakta, která podle něho dokazují, že Miždráhí byl odsouzen za atentát nevinně. Šlo o syrskou, nikoliv libyjskou bombu, která byla podle dr. Swirea umístěna v letadle Pan Am na žádost Íránu. Írán se tak Spojeným státům pomstil za sestřelení íránského dopravního letadla.

R. 2009 skotská vláda Midžráhího propustila z vězení z humanitárních důvodů, podle lékařských odborníků bylo pravděpodobné, že do tří měsíců zemře. Podmínkou pro propuštění z milosti však bylo, aby se Midžráhí vzdal práva na revizi svého procesu, což učinil.

Po pádu režimu Muammara Kaddáfího se začaly ozývat četné hlasy, zejména z USA, aby byl Midžráhí vrácen do vězení, či znovu postaven před soud, nová libyjská vláda však uvedla, že nedovolí deportaci žádného Libyjce z Libye.

Vyšlo: blisty.cz

* Podle šéfa firmy Mebo Edwina Bolliera bylo ale v roce 1988 všechno jinak. "Usvědčující důkazy byly zmanipulovány, aby vytvořily spojení mezi Libyí a atentátem," prohlásil Bollier.
* Panel soudců tak zpochybnil věrohodnost důkazů, které vedly v roce 2001 k odsouzení bývalého agenta libyjské zpravodajské služby, který se již jednou neúspěšně odvolal. (zdroj)
* "Usvědčující důkazy byly zmanipulovány, aby vytvořily spojení mezi Libyí a atentátem," prohlásil Bollier.

Cameron odmítl nově vyšetřovat případ atentátu v Lockerbie

Britský konzervativní premiér David Cameron odmítl možnost nového britského vyšetřování odsouzení Abdelbaseta al Midžráhího za údajnou účast na leteckém atentátu na letadlo společnosti Pan Am nad Lockerbie. Řekl, že soudní proces byl proveden profesionálně a "úmrtí Midžráhího by mělo být příležiotstí ke vzpomínce na 270 osob, které zemřely při tomto děsivém teroristickém útoku."

Skotský premiér Alex Salmond, jehož vláda v roce 2009 Midžráhího propustila z humanitárních důvodů, však poukázal na to, že je to na Midžráhího příbuzných, kteří vždycky zdůrazňovali, že byl nevinen, zda chtějí zahájit nové vyšetřování.

42 celebrit podepsalo společné prohlášení nazvané Spravedlnost pro Midžráhího. Mezi nimi je jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu, bývalá slavná válečná korespondenta BBC Kate Adie, šéfredaktor satirického čtrnáctideníků Private Eye Ian Hislop, kardinál Keith O'Brian, nejvýznamnější skotský katolík a profesor Noam Chomsky. Signatáři požadují nezávislé vyšetřování odsouzení Midžráhího. Jeho stíhání bylo založeno na "fantastické historice", která nebyla podložena přímými ani forenzními důkazy, tvrdí signatáři.

Tři soudci, kteří Midžráhího v Holdadsku r. 2001 odsoudili, byli pod "obrovským nátlakem", aby ho shledali vinným. Případ byl děravý jako řešeto. Máme obvinění klíčových svědků, kteří dostali úplatky, aby svědčili proti Midžráhímu, existuje množství vážných otázek ohledně hmotných důkazů. Je velmi pravděpodobné, že klíčový fragment tištěných obvodů z bomby byl zfalšován, zdiskreditovaní forenzní vědci svědčili pro žalobce, klíčoví svědci po procesu své svědectví odvolali a existovalo množství klíčových důkazů o nevině, které byly skryty před obhajobou.

V Lybii není příliš velký zájem o případné otevření věci Midžráhí. Midžráhí jako Kaddáfího tajný policista je považován za symbol minulého režimu.

AFP přepsala případ Lockerbie

Abdel Basset al-Megrahi zemřel ve věku 60 let 20.května 2012 na rakovinu. Byl jedinou osobou, která byla usvědčena z bombového útoku na PanAm let.č 103, který explodoval nad Lockerbie 21.prosince 1983, při útoku zemřelo 270 lidí.

Aby využila vzduchoprázdna zanechaného zhltnutím Libyjské arabské Jamahiryi NATO, Agence France Presse napsala: "V roce 2003 Kaddáfiho režim oficiálně přiznal zodpovědnost za útok a pak zaplatil 2,7 miliardy dolarů jako odškodnění rodinám obětí." Agentura narážela ironicky na fakt, že zesnulý žil ještě tři roky po jeho propuštění, zatímco zdravotní experti řekli, že má jen tři měsíce života.

Ve skutečnosti ale Libyjská Jamahiriya vždy obvinění odmítala. Považovala se za oběť vydírání rukou velkých mocností a nesouhlasila s vyplacením odškodnění výměnou za zrušení ekonomických sankcí. Urovnáváním jakýchkoliv sporů, které obrátily Spojené státy proti jeho zemi, Muammar Kaddáfi doufal, že dál podrží válečné přípravy NATO. Historie ale ukázala, že to bylo špatně vypočítáno, a že NATO má dostatek představivosti pro vymýšlení válek pro svou agendu.

Ve slavném dokumentu The Maltese Double Cross - Lockerbie (video níže), americký novinář Allan Francovich demonstroval, že útok byl proveden americkým agentem. Skotské úřady přiznaly, že usvědčení Abdela Basseta al-Megrahiho bylo založeno na falešném svědectví [2] a byly připraveny pro přezkoumání případu. Mimo kontext je, že byl obžalovaný propuštěn z milosrdných důvodů (v rozporu s narážkámi AFP je otázka zbývajícího života irelevantní). Bohužel, ale jeho smrt ukončila proces a zamítla mu možnost osvobození.

Odkaz na video pouze v AJ:

Informace od bývalé americké agentky CIA Suzane Lindauerové, která pracovala v OSN v oddělení boje proti terorismu. Skupina, kterou vedla, dávala varování před útoky z 11. září 2001:

Níže uvádíme informaci bývalé americké agentky Suzane Lindauerové, která pracovala v OSN v oddělení boje proti terorismu. Její jurisdikcí byly země jako Libye, Irák, Egypt, Jemen, Sýrie a Malajsie. Skupina, kterou vedla, dávala varování před útoky z 11. září 2001.

Jako bývalá agentka CIA jsem byla důvěrné seznámená s průběhem jednání v OSN - Lockerbie teroristický útok Libye - 1995 až 2003, a musela jsem utéct ze zajetí této agendy a zhodnocení důkazů současných událostí... V minulosti ukázal Kaddáfí výjimečnou odolnost při ochraně svých občanů a odmítl vydat dva Libyjce podezřelé z účasti na výbuchu Boeingu 747 nad skotským městem Lockerbie 21. prosince 1988 navzdory tomu, že OSN uložila na Libyi sankce... Kaddáfí věděl, že tito lidé jsou nevinní a že se spravedlnosti od mezinárodního soudu nedočkají.

Tento teroristický akt byl jednoduše naplánován s cílem zakryt účast CIA v drogové mafii z údolí Bekaa Valley v Libanonu během krize a rukojmím byl novinář Terry Anderson... V ten den letem Pan-American 103 do Washingtonu letěl společný tým vyšetřovatelů CIA a FBI, jehož cílem bylo odhalit korupci, která nastala. Letadlo explodovalo nad Lockerbie (Skotsko).

Obětním beránkem určili Libyi,.. Kaddáfí odmítl ustoupit, zůstal věrný svým spoluobčanům i přes silný mezinárodní tlak. Mimochodem, předpoklad Kaddáfího byl správný. Spojené státy podplatily dva svědky v případu Lockerbie pomocí úplatků v hodnotě 4 milionů dolarů, což byl jeden z nejvíce hanebných případu korupce, ke kterému došlo na mezinárodní úrovni... Poté, co dva falešní svědkové veřejně odvolali a přiznali svou vinu, jediný Libyjec, který byl odsouzen za výbuch Pan-Am letu 103, Abdel Baset al-Megrahi, byl v srpnu 2009 "propuštěn z vazby na základě humanitárních důvodů" ze skotského vězení, údajně aby se mohl vrátit domů a zemřít tam na rakovinu.

Pravě skutky Kaddáfího odhalují jeho charakter. Hodil své občany na roztrhání vlkům? Vzdává se jich, když je to výhodné? Určitě ne. Tvrdí, že libyjský lid a on jsou jedno. On chrání své občany bez ohledu na to, co se může stát jemu... Jako bývalý americký agent jsem přesvědčena, že Spojené státy by měly okamžitě přerušit vztahy s libyjskými povstalci a ukončit jejich financování.

Tématické videodokumenty, pouze v AJ:
--------------
Zdroje:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama