Padlí aneb bílé skvrny nejen na bylinkách

28. července 2014 v 7:00 | WhiteShadow |  Praktika
Bílá smrt napadla moji bylinkovou zahrádku, udělal jsem tedy drobný průzkum a podělím se o něj.Padlí - je plísňové onemocnění, které postihuje celou řadu rostlin. Padlí je způsobeno různými druhy vřeckatých hub (lat. Erysiphales). Padlí se přenáší pomocí spór - větrem nebo kontaktem. Je to jedna z nejjednoduších nemocí rostlin. Rozpoznáte ji velmi brzy. Symptomy padlí jsou velmi výrazné. Infikované rostliny na sobě mají bílé práškovité skvrny. Tyto skvrny se nachází na listech i stoncích.
Spodní listy rostlin jsou zasaženy nejvíce. Povlak na nich je bělavý, stíratelný. Obvykle se objevuje na svrchních stranách listů. Nemoc se ale může objevit na všech částech rostliny. Jak nemoc postupuje, skvrny jsou hustší a vetší. Napadená rostlina je oslabována. Její listy předčasně usychají, zakrňují a opadávají.
Padlí se rychle šíří ve vlhkém prostředí. Vlhkost to může být vysoká,a le střídavá, při větrání. Optimální teploty pro výskyt a šíření padlí jsou 20-24°C.

Odstraňujte spadané listí. Napadané listí kolem rostlin udržuje vlhkost a tím i vhodné místo k usídlení a přezimování padlí. Brzy zjara tak může padlí napadnout znovu rostliny.

Přirozená likvidace padlí:
Nejste-li zastáncem chemických postřiků, pak pro vás máme TIP, jak na padlí přirozenou cestou. Důležitá je prevence. Ta spočívá v tom, že se odvary z rostlin používají ve formě postřiků, na rostliny, které chceme před padlím uchránit.V červnu až srpnu (tedy v měsících, kdy se padlí nejvíce rozšiřuje) aplikujeme na rostliny odvary z rostlin. Postřik aplikujeme na rostlinu i půdu kolem ní. Můžeme si vyrobit:
- odvar z přesliček - na 10l vody použijeme 1kg čerstvě natrhané přesličky nabo 150g sušené přesličky. Přes noc necháme přesličku odmočit. Druhý den ráno celou směs přivedeme k varu. Vychladíme a zředěným roztokem 1:5 (1 díl odvaru, 5 dílů vody) provádíme postřik
- odvar z česneku -spaříme nadrobno nasekaný česnek, cca 75g na 10l vody. Vše necháme vylouhovat a vychladnout. Postřikujeme zředěným roztokem.
BIO ochrana - koncentrát zvyšující odolnost rostlin:
Prevencí je také používání hnojiv. Hnojíme chlévskou mrvou a kompostem. Pokud přihnojujeme dusíkem (některé rostliny ho potřebují), pak s ním zacházejte opatrně. Nadbytek dusíku způsobuje rostlinám větší náchylnost k chorobám.
Padlím napadené výhony rostlin okamžitě odstraňte. Včasným odstraňováním postižených částí, můžete eliminovat rozsah škod na rostlinách. Odstřižené poškozené části rostlin v žádném případě nekompostujte, ale spalte!
Proti padlí preventivně postřikujte rostliny přírodními výluhy nebo odvary. Na postřik používejte rozprašovač.

Prevence proti padlí:
Pokud se vám padlí objevuje na keřích. Proberte je, zda nejsou příliš husté a nemají slepené větve a listy. Vnitřní prostor rostliny by měl větrat. Nebojte se a silně keř prořezejte. Padlí je houbové onemocnění, vlhko mu svědčí.
Prevencí je také výsev odolných rostlin. Rostliny nevysévejte příliš hustě. Bezpodmínečně dodržujte doporučený spon! Citlivější odrůdy vysévejte na dobře větrané místa, na místa slunná a suchá.
Vhodnou prevencí je posilování rostlin. Zalévejte přírodními výluhy nebo koncentráty určenými ke speciální výživě rostlin.
V letních měsících rostliny pravidelně kontrolujte. U rostlin, které jsou k padlí náchylné, protrhávejte listy, aby nebyla koruna příliš slepená. Napadené částli rostlin odstříhávejte a spalte.

Poslední záchrana - fungicidy:
Aplikaci fungicidů (chemického postřiku proti houbovým onemocněním) - si nechejte jako poslední možnost, pokud všechny ostatní prostředky selhaly. Vždy dodržujte návod k použití! Používejte ochranné pomůcky - rukavice, obličejovou masku. Chraňte své děti a domácí zvířata.

Zdroj:
http://www.rostliny-semena.cz/cz/Padli/Padli---plisnove-onemocneni-rostlin/
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Smitha185 Smitha185 | E-mail | Web | 16. ledna 2017 v 15:39 | Reagovat

Hello, Neat post. There is a problem with your website in web explorer, may check this IE still is the market leader and a large component of folks will leave out your magnificent writing because of this problem. gedfbeecgdgaekkd

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama