Mučenka Pletní na nervy a nespavost

23. července 2014 v 7:00 | WhiteShadow |  Bylinky
Název mučenka vznikl z toho, že v nápadném květu mučenky modré lze vidět nástroje umučení Ježíše Krista: uprostřed tři černé čnělky s bliznami jako hřeby, pět prašníků jako pět ran Kristových a okolo věnec barevných vláken jako trnovou korunu. Špičatě zakončené listy představovaly kopí, úponky důtky, deset okvětních lístků deset apoštolů.


Mučenka pletní (Passiflora incarnata) je rychle rostoucí jednoletá popínavá rostlina. Má veliké složité květy. Je to rostlina běžně rostoucí na jihu Spojených států.
Již před dávnými časy předchůdci dnešních přírodních léčitelů mučenku hojně využívali. Tradičně se využívá celá rostlina. Užívání mučenky podporuje fantazii a působí proti nespavosti. Ať už čerstvá nebo sušená se používá k léčbě nervového napětí a nespavosti. Klinická studie prokázala, že rostlina podávána ve formě čaje může subjektivně zlepšit kvalitu spánku.[studie - A. Ngan & R. Conduit (2011). "A double-blind, placebo-controlled investigation of the effects of Passiflora incarnata (passionflower) herbal tea on subjective sleep quality"]. Ve velkých dávkách může navodit lehké halucinace.

Indikace :
Hlavní použití: Je uváděno, že nať mučenky vykazuje účinky zklidňující, navozující spánek, a protikřečové. Tradičně je droga používána při bolestech nervového původu, hysterii, zrychlení srdeční činnosti nervového původu, křečovitém astmatu a při nespavosti.
Mučenka obsahuje alkaloidy harmol, harman, harmin, harmalin, vitexin, isovitexin, luteolin, lutenin, kaepferol, quercetin, rutin, gynocardin, sitosterol, stigmasterol, tyrosin, umbelliferon a další. Některé z těchto alkaloidů mají ve vyšších dávkách euforizující účinky, což do značné míry pomáhá potlačovat úzkostné stavy a abstinenční příznaky při odvykání závislosti na tabáku. Mučenka pletní se převážně užívá jako přírodní sedativum, anxiolytikum a spasmolytikum s příznivým účinkem na usínání a nepřetržitý spánek. Používá se při neurovegetativních onemocněních postihujících srdeční činnost. Je ideálním denním přípravkem na uklidnění jelikož netlumí pozornost a soustředění.

Se sušenou bylinkou:
Pro zklidňující účinky pro přípravu odvaru postačuje množství 1 polévková lžíce na 1/4 litru vody. Pro silný relaxační účinek je možné užít 2 polévkové lžíce na 1/4 litru vody mírně okyselenou citronovou šťávou nebo Citronelou. Sušená nať se nasype do této studené lázně a nechá se projít varem. Dále se čaj ještě 20 minut louhuje. Pro lepší usínání je také vhodná kombinace s kozlíkem lékařským a chmelem.

Zdroje:
http://www.vegetalismus.cz/mucenka-pletni/detail-5-83.html
http://www.avicenna.cz/item/passiflora-incarnata-mucenka-pletni
http://zahrada.artmama.sme.sk/bylinkove-zahrady/mucenka-pletni-passiflora-incarnata
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ANA ANA | Web | 23. července 2014 v 10:06 | Reagovat

O mučence jsem už četla, že se dá užívat do čajů, ale zaujal mě ten úvodní popis, vysvětlení, proč je vlastně mučenka mučenkou. Zajímavé! 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama