Kouření a nespavost

17. července 2014 v 7:00 | WhiteShadow |  Zdravý a štastný životní styl
Jak mění kouření tabákových cigaret spánek? Kuřáci cigaret udávají po probuzení pocit únavy čtyřikrát častěji než nekuřáci. Ukázala to studie zveřejněná v magazínu Chest. Mimo jiné odhalila změny rozložení spánkových fází - kuřáci spali méně hlubokým spánkem.


Pravděpodobným viníkem je nikotin, jehož stimulační a sympatikotonní účinek zjevně narušuje přirozený průběh usínání a spánku. Autoři studie spekulují o úloze abstinenčních příznaků v mechanismu poruch spánku.
Dr. Punjabi a vědci z jeho týmu na Univerzitě Johna Hopkinse v americkém Baltimoru použili k analýze spánkových EEG spektrální analýzu, která jim umožnila časově efektivní hodnocení a navíc se ukázala jako přesnější v zachycení subtilních změn ve spánkové struktuře. Tato metoda odhalila skutečnost, že spánek kuřáků je nejvíce alterován bezprostředně po usnutí a postupně se jeho struktura blíží spánku přirozenému.
Sociologická studie navíc odhalila významnou korelaci mezi délkou spánku a kuřáckým chováním. Ve studii provedené v letech 2004-2006 v USA byli kuřáci významněji zastoupeni ve skupinách, které toho naspaly nejméně.

Převzato z:
http://www.dobry-spanek.cz/novinky/spanek-a-koureni-260
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Magicmax Magicmax | Web | 17. července 2014 v 7:16 | Reagovat

Zajímavé ale třeba všichni kuřáci co se experimentu zůčastnili mněli vrozenou poruchu. Jinak nejenom článek ale i ta fotka mně zaujala.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama