Cvičíme žoldnéře do cizích válek

17. července 2014 v 20:39 | WhiteShadow |  Politika
"Naše armáda je vyzbrojována a cvičena jen jako doplněk do zahraničních pouští. Měli bychom chtít, aby byla primárně schopna bránit naše území," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ předseda Svobodných Petr Mach. Stojí si za svými názory, že v Afghánistánu nemají čeští vojáci co dělat a stejně tak cizí vojska na českém území.


Vysloužil si ovšem kritiku, například Jany Černochové (ODS), členky branného výboru Poslanecké sněmovny. "Je zvláštní, jak se rétorika pana Macha v tomto ohledu shoduje s rétorikou komunistů. Nazývat je žoldáky považuji za primitivní a ubohé a pan europoslanec by se jim měl za svůj výrok okamžitě omluvit," kritizovala jej v rozhovoru pro TÝDEN.CZ v úterý. Svými hloupými výroky prý Mach poslouží zájmům někoho zcela jiného než zájmům vlastní země.

V rozhovoru pro DVTV jste označil českou armádu za žoldnéře. Připadá vám vhodné, aby Česká republika a česká armáda nevyslechly žádosti aliancí, jejichž je součástí? Je podle vás takové chování vůbec kolegiální?

NATO je obranná aliance. Naším závazkem je pomoci podle našeho uvážení jiné zemi aliance, která bude napadena. Afghánistán ale nikoho nenapadl. Sloužíme tam pod velením NATO k ochraně místní vlády v Kábulu. Až odejdou Američané, odejdeme taky a v Afghánistánu nastane podobný zmatek jako dřív. Ptám se, jaký to má smysl, aby naši vojáci umírali v těchto misích.

Uvedl jste, že by ČR měla naopak posilovat jiné aliance. Které jste měl na mysli?

Mám na mysli třeba bilaterální smlouvu s USA o protiraketové obraně. Podle mě má smysl, aby ČR byla kolektivně chráněná proti nepřátelskému raketovému útoku. Taková smlouva ale nesmí být sjednávána za zády veřejnosti, jako to dělala ODS, takovou ochranu musejí lidé podporovat. Paní poslankyně Černochová mě hned osočuje, že chci místo NATO nějakou novou alianci s Ruskem. To je od ní sprosté. Chci jen, aby NATO dodržovalo vlastní smlouvu a abychom svoji bezpečnost dále posilovali.

Jana Černochová.Poslankyně Černochová také v souvislosti s vašimi výroky uvedla, že cílem Ruska je drobit jednotu Severoatlantické aliance. Nemáte pocit, že tomu nahráváte?

Rozhodování v NATO je založeno na jednomyslnosti, nikdo tam nikoho nemůže přehlasovat. Když NATO poslalo rakety na Libyi nebo na Srbsko, muselo mít souhlas všech. Nebyla by žádná ostuda být v těchto případech proti. Já bych byl proti a argumentoval bych, že útok na tyto státy je v rozporu s článkem 5 Severoatlantické smlouvy. Ty země nikoho nenapadly. Pokud někdo říká, že takové postoje nahrávají Rusku, jen tím zakrývá svoji nekritičnost vůči Spojeným státům. Já mám USA rád, ale nejsem nekritický.

Je tedy potřeba řešit konflikty v Afghánistánu a v podobných zemích?

Ty konflikty nejde řešit tak, že tam vpadnou cizí armády, začnou nadržovat některé ze stran a pokusí se tam nastolit demokracii západního střihu. Takový model selhal v Iráku, selhal v Libyi a selže samozřejmě i v Afghánistánu.

Proč si myslíte, že armáda České republiky není schopna bránit naše území?

Obávám se, že naše armáda je vyzbrojována a cvičena jen jako doplněk do zahraničních pouští. Měli bychom chtít, aby byla primárně schopna bránit naše území.

Neschvalujete zahraniční mise obecně? Jak byste si představoval zahraniční misi, která by vyhovovala vašim požadavkům?

Když napadne nepřátelský stát aliančního partnera, měli bychom mu přispěchat na pomoc. To je náš závazek v rámci NATO. Vedle závazku pomoci napadenému členu aliance považujeme za oprávněné podílet se pouze na misích, které bezprostředně snižují bezpečnostní rizika pro Českou republiku. To podle mě není případ Afghánistánu.

Převzato z:
http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/mach-cvicime-jen-zoldnere-do-pousti-vlast-armada-neubrani_312463.html#.U8fhPLHcjup
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama