Insanely high rate of rape in South Africa/Šíleně vysoká míra znásilnění v Jihoafrické Republice

10. července 2009 v 6:00 | WhiteShadow |  System of a down
Johannesburg - More than 25 percent of South African men have raped; of those, nearly half said they had raped more than one person, says a new report by the Medical Research Council (MRC).


The study was conducted in the Eastern Cape and KwaZulu-Natal provinces, using a Statistics South Africa model of one male interviewee in each of 1,738 households across all racial groupings, and from a range of socioeconomic backgrounds in both rural and urban areas. Half the men in the study were under 25 years old and 70 percent were under 30 years old.
The MRC study - Understanding Men's Health and Use of Violence: Interface of Rape and HIV in South Africa - said all the men interviewed were tested for HIV/AIDS, and were "somewhat younger than men in the general population"; it found that "men who are physically violent towards their intimate partners are more likely to have HIV."
Of the 27.6 percent of men who had committed rape, "23.2 percent of men said they had raped two to three women, 8.4 percent had raped four to five women, 7.1 percent said they had raped six to 10, and 7.7 percent said they had raped more than 10 women or girls," the report said.
"Asked about their age at the first time they had forced a woman or girl into sex, 9.8 percent said they were under 10 years old, 16.4 percent were 10-14 years old, 46.5 percent were 15-19 years old, 18.6 percent were 20-24 years old, 6.9 percent were 25-29 years old, and 1.9 percent were 30 or older."
It is estimated that 500,000 rapes are committed annually in South Africa, and that for every 25 men accused of rape, only one is convicted of the crime.
South Africa also has the world highest number of people living with HIV/AIDS: 5.5 million in a population of about 48 million.
Significant factors in the high incidence of rape were parent absenteeism, childhood trauma, bullying, teasing and "deeply embedded ideas about South African manhood".
Nhlanhla Mokoena, a coordinator at People Opposing Women Abuse (POWA), said that the "law is on the side of perpetrators of rape, rather than of the side of rape survivors."
Buyisiwe was gang-raped in 2005 by eight men who broke into her home in Tembisa, a township in eastern Johannesburg. She was then paraded in the streets, naked, before being gang-raped again next to a pit toilet. The men were all aged between 17 and 20 at the time, and predicated their defence on Buyisiwe being a sex worker.The case was postponed about 20 times in a court dedicated to dealing with sex crimes before POWA applied to the Johannesburg High Court
for the case to be moved. Eventually, seven of the men were found guilty in the High Court, but another suspect is still at large. Sentencing is set down for July 2009.
The MRC study said that to combat rape, society had to address "ideas of masculinity ... based on marked gender hierarchy and sexual entitlement of men", and recommended that "rape prevention must focus centrally on changing social norms around masculinity and sexual entitlement."
---------------------------------------------------------------------------------------

Johannesburg - Více než 25 procent jihoafrických mužů znásilnilo a z těchto téměř polovina znásilnila více než jednu ženu, říká nová zpráva, vedená Zdravotní výzkumnou radou (MRC).
Tato studie byla provedena na Východním mysu a v provinciích Kwazulu-Natal, za použití statistického jihoafrického modelu pro dotazování se jediného muže, v každé ze 1738 domácností napříč všemy rasovými skupinami a v širokém spektru sociálně ekonomických zázemí ve venkovských i městských oblastech. Polovina mužů byla mladších 25 let a 70 procent bylo mladších 30 let.
V této studii - ´Porozumění mužského zdraví a užití násilí: Propojení znásilnění a HIV v Jihoafrické republice´, byli všichni dotazovaní testováni na HIV/AIDS a "byli o něco mladší než muži v průměrné populaci". Zpráva zjistila, že u mužů, "kteří jsou fyzicky násilní vůči svým intimním partnerkám, je větší pravděpodobnost, že jsou HIV pozitivní."
"Z 27.6 procent mužů, kteří spáchali znásilnění, 23.2 procent řeklo, že znásilnili dvě až tři ženy, 8.4 procent řeklo, že znásilnili 4 až 5 žen, 7.1 procent řeklo, že znásilnili 6 až 10 žen a 7.7 procent řeklo, že znásilnili více než 10 žen či dívek", zjistila zpráva.
"Co se týče věku, kdy poprvé donutili dívku či ženu k sexu, 9.8 procent řeklo, že byli mladší 10 let, 16.4 procent mělo mezi 10 a 14 let, 46.5 procent řeklo, že měli mezi 15 a 19 let, 18. 6 procent mělo mezi 20 a 24 let, 6.9 procent mělo mezi 25 až 29 let a 1.9 procent mělo 30 let nebo byli starší 30 let."
Odhaduje se, že každý rok v Jihoafrické Republice dojde k 500000 znásilnění a že na každých 25 mužů obviněných ze znásilnění, připadá pouze jediný usvědčený.
Jižní Afrika má také světově nejvyšší počet lidí, žijících s AIDS - 5.5 milionů v celkové populaci zhruba 48 milionů.
U mužů, kteří prozradili, že znásilnili, byla také významně vyšší pravděpodobnost, že se účastnili řady jiných rizikových sexuálních aktivit.
"Významnými faktory tohoto vysokého výskytu případů znásilnění byla absence rodičů, trauma z dětství, šikana, provokace a "hluboce zakořeněné myšlenky o jihoafrickém mužství."
Nhlanhla Mokoena, koordinátorka organizace Lidé proti zneužívání žen ( POWA) řekla: "zákon je spíše na straně pachatelů znásilnění než na straně těch, kteří ho přežijí."
Buyisiwe byla skupinově znásilněna v roce 2005 osmi muži, kteří se vloupali do jejího domu v Tembisa, na předměstí východního Johhannesburgu. Poté byla vedena nahá po ulicích než ji znásilnili znovu vedle záchodové jámy. Všichni muži v ten čas byli ve věku 17 až 20 let a svoji obhajobu založili na tvrzení, že Buyisiwe je sexuální pracovnice. Tento případ byl u soudu, který se zabývá sexuálnímí zločiny, odložen zhruba dvacekrát předtím než se POWA obrátila na Nejvyšší soud v Johannesburgu. Nakonec bylo sedum z těchto mužů shledáno vinnými u Nejvyššího soudu, ale zbývající podezřelý je stále na svobodě. Soud by měl začít v červenci 2009.
Studie MRC došla k závěru, že aby bylo možné bojovat se znásilněními, musí se společnost zabývat "myšlenkami mužskosti..., založenými na výrazné pohlavní hierarchii a oprávněnosti mužů k sexu." Zpráva doporučila, aby se "prevence znásilnění zaměřila především na proměnu sociálních norem, co se týče mužskosti a sexuálního oprávnění".
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 SiriusNoir SiriusNoir | Web | 10. července 2009 v 18:53 | Reagovat

   Tak znásilnění považuji za jedno z nejhorších činů. Za byť jen jediný podobný útok nebo jen pokus bych automaticky nařídil kastrace bez ohledu na věk či rasu. Jakoby do sebe vše zapadalo. Potom je v Africe tolik hladových dětí, ze kterých kvůli ubohému dětství vyroste podobný hnus jako jeho otec a znásilnění u něj bude něco obyčejného.
   Obdivuji Tvou vůli stále těmto lidem chtít pomáhat když každý další článek mě utvrzuje v názoru, že za vše si mohou sami. Dokonce má na mě Tvá stránka úplně opačný účinek, než je záměr. Takových lidí mi líto není...

2 SiriusNoir SiriusNoir | Web | 10. července 2009 v 18:54 | Reagovat

   Mohl bych tento článek publikovat na svém webu? Samozřejmě bych uvedl autora i stránku...

3 WhiteShadow WhiteShadow | E-mail | Web | 10. července 2009 v 19:03 | Reagovat

Mou snahou je, aby se k lidem dostali náležité informace. Nic víc, nic míň.  
P.S. - jistěže článek můžeš použít. ;-)

4 WhiteShadow WhiteShadow | E-mail | Web | 10. července 2009 v 19:49 | Reagovat

Nic není černé nebo bílé a problém je zkrátka záležitost, na kterou je potřeba ukázat a mluvit o ní.

5 Mistr S Mistr S | E-mail | Web | 13. července 2009 v 11:16 | Reagovat

Když jsem o tomto problému zmínil u svých příbuzných, dostalo se mi jen odezvy že "Ti Afričani jsou na úrovni zvířat stále, takže se to dá očekávat" a můj bratr naopak měl řešení jak to všechno zastavit - všechno vyhladit. Nevím kolik nadsázky v tom bylo, ale co mě víc šokovalo bylo, že i když lidé říkají "Ti Afričani, tam je to strašné, to nemá cenu řešit, oni jsou tak zaostalí apod.", tak si neuvědomují, že to není jen v Africe. Četl jsem si ted v knize z LK, která se jmenuje Tabu: Magie a sociální skutečnost, že v 70. letech (v San Franciscu) kdy se začalo odbourávat incestní tabu, tak 16 % dívek do 18ti let přiznalo, že byly znásilněny někým ze své rodiny. A u dívek do 14ti let to bylo 12%, což mi připadne hodně vysoké číslo, pokud jsme kdy měli vzhlížet k západu jako k vrcholu civilizace. Možná že v Africe jsou akorát více pravdomluvní, zatímco ve "vyspělých" státech se o tom nemluví a pokud ano, je to považováno za krajně nevhodné a pokud nás z toho někdo nařkne, jsme ochotni platit právníkům, kteří to už nějak "vyřeší".

6 WhiteShadow WhiteShadow | E-mail | Web | 13. července 2009 v 15:24 | Reagovat

Osobně mě také velmi překvapuje právě to, jak si lidé nevidí na vlastní práh, když jsou schopní odsoudit Afriku a Afričany k podřadnosti a zaostalosti.

7 Mistr S Mistr S | E-mail | Web | 13. července 2009 v 16:26 | Reagovat

Během druhé světové války nechala německá propaganda dělat dokonce sbírky úloh ve kterých byly slovní úlohy jako "Kolik ušetří stát, pokud nebude muset každý den přispívat čtyřmi říšskými markami na jeden "zbytečný život", zatímco úředník si za ten samý den vydělá pět marek, ovšem dělník bez vyučení pouze dvě marky" - těmito slovními úkoly chtěli ukázat, jak zbytečné je podporovat mentálně zaostalé lidi či lidi s handicapem - za druhé světové se zabilo na tisíce takových lidí aby stát ušetřil - je smutné že v dnešní společnosti stále hodně lidí přepočítává lidské životy na peníze... Aby se zabránilo výčitkám z řad popravčích, byli lidé degradování na úroveň hmyzu a celý proces se nazýval dezinfekce...  :-| - toto je mimochodem také v té knize popsané.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama