Czech Republic as an enemy of international justice/Česká Republika jako nepřítel mezinárodní justice

3. července 2009 v 6:00 | WhiteShadow |  System of a down
In a letter to president Klaus, People in Need and 25 other Czech organizations urged him to sign the ratification documents for the Rome Statute, the founding treaty of the International Criminal Court. The Czech Republic is currently the only European country where the court has not yet been recognized. The Czech parliament and government previously approved the ratification in the autumn of 2008. The signature of the President of the country is still missing.

The International Criminal Court (ICC) was established after the experience of hastily launched courts in Yugoslavia and Rwanda, in the aftermath of genocide and human rights violation. The countries were unable to take action themselves in the search for justice, which was thus partially guaranteed by the appointments of special tribunals of the International Court of Justice. Jurisdiction of the ad hoc tribunals was limited within a specific time-frame and specific location of events, and certain war crimes, crimes against humanity, and genocide remain unanswered and unaccounted for. The establishment of the International Criminal court has instilled hope that the worse perpetrators of human crimes will not escape punishment in the name of inviolable sovereignty of state power, and that they will be judged fairly for their actions.

The isolation of the Czech Republic
The treaty has been ratified by 108 countries including all European countries. The Czech Republic has already been criticized by the Parliamentary Assembly of the Council of Europe for delaying the ratification. The government and both houses of Parliament have already approved the recognition of the statute of the International Criminal Court last autumn 2008. "These votes have shown the wide support that the ICC enjoys in the democratically elected Parliament of the Czech Republic," note a total of 26 organizations in a letter addressed to the President of the Czech Republic.

Legal dispute
According to Vaclav Klaus, the adoption of the statute for ICC would contradict the Czech constitutional order. For the authors of the letter however, the president's concern is unsubstantiated. In this letter they write: "The principles on which the Rome Statute is founded, in the respect for human rights, are fully in line with those on which is based the Czech Constitution." They also find support to their claims in the analysis made by experts in constitutional law. The organizations also asked the president that, in the case of persisting doubts relating to the conflict with the Constitution, he turn to the Constitutional Court. "It is rather strange that as a main reason for not signing the ratification, the president cites its inconsistency with the Constitution. However in the same time he refuses to make use of the foreseen constitutional procedure and ask the Constitutional Court for an authoritative opinion," says Jan Kratochvíl, League of Human Rights lawyer.
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Člověk v tísni a dalších 25 českých organizací vybídlo v dopise prezidenta Klause k podepsání listiny k ratifikaci Římského statutu Mezinárodního trestního soudu. Česká republika je v současné době jedinou evropskou zemí, která soud zatím neuznala. Český parlament i vláda ratifikaci schválily už na podzim roku 2008. Podpis prezidenta republiky na ní zatím chybí.
Mezinárodní trestní soud (ICC) vznikl po zkušenostech s narychlo ustavenými soudy v Jugoslávii a Rwandě, kde docházelo k rozsáhlým genocidám a porušování lidských práv. Země přitom nebyly schopny samy zjednat spravedlnost, která byla částečně zaručena až ustanovením zvláštních tribunálů Mezinárodního soudního dvora. Pravomoce ad hoc tribunálů byly omezeny místem a časem událostí, a některé válečné zločiny, zločiny proti lidskosti a genocidy zůstávaly bez odpovědi. Vznik Mezinárodního trestního soudu přinesl naději, že pachatelé nejhorších lidských zločinů nebudou unikat trestu ve jménu nedotknutelné suverenity státní moci a za svoje činy budou spravedlivě souzeni.
Osamocené Česko
Smlouvu zatím ratifikovalo 108 zemí, včetně všech zemí Evropy. Česká republika byla už za průtahy s ratifikací kritizována i parlamentní shromážděním Rady Evropy. Souhlas s uznáním statutu Mezinárodního trestního soudu byl přitom vládou i oběma komorami Parlamentu udělen již loni na podzim. " Tyto hlasy prokázaly širokou podporu, jakou má ICC v demokraticky zvoleném Parlamentu České republiky a vládě," konstatuje v dopisu adresovaném prezidentu Republiky 26 českých organizací.
Právní spor
Podle Václava Klause je přijetí statutu ICC v rozporu s českým ústavním pořádkem. Autoři dopisu ovšem vidí prezidentovi obavy jako neopodstatněné. "Principy, na kterých stojí Římský statut, jako úcta k lidským právům, jsou plně v souladu s těmi, na nichž je založena česká Ústava," píší v dopise a dokládají svá tvrzení analýzami odborníků na ústavní právo. Organizace prezidenta dále vyzývají, aby se v případě přetrvávajících pochybností o nesouladu s ústavou, obrátil na Ústavní soud. "Je poněkud zvláštní, že prezident jako hlavní důvod, proč ratifikaci dosud nepodepsal, uvádí jeho nesoulad s ústavou, zároveň však odmítá použít ústavou předvídaný postup a požádat Ústavní soud o autoritativní stanovisko," uvádí Jan Kratochvíl, právník Ligy lidských práv.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lúmenn Lúmenn | Web | 3. července 2009 v 14:58 | Reagovat

Myslím, že Klausovi jde hlavně o to, aby se z tohoto soudu nestalo jakési útočiště cikánů, rádoby diskriminovaných lidí a podobných, kteří se dovolávají svých práv a přitom neznají své povinnosti.
Na souzení zločinů proti lidskosti nevidím nic špatného, naopak, je to něco, co se prostě trestat musí a to velmi tvrdě a nekompromisně, ovšem myslím, že Klaus ví co dělá a rozhodně nechce zabránit vyšetřování těchto zločinců, spíše zamezit zneužívání soudu tím směrem jaký jsem naznačila.

2 Slávek Slávek | Web | 8. července 2009 v 20:55 | Reagovat

[1]: spíš si myslím, že Klausův postoj je ovlivněn postojem USA k ICC, které ho tvrdě odmítají..asi vědí proč:-D

3 WhiteShadow WhiteShadow | E-mail | Web | 9. července 2009 v 12:55 | Reagovat

Mám skvělé zprávy. Prezident Klaus včera podepsal. Jako by mě slyšel. Bylo na čase.
http://www.riz.cz/t8cmd

4 Slávek Slávek | Web | 9. července 2009 v 21:53 | Reagovat

[3]: taky jsem to zaznamenal..teď ještě, aby se přidaly USA, Rusko a Čína..hned by to bylo veselejší:-)

5 mal mal | 15. července 2009 v 2:14 | Reagovat

dle mého dělá Klaus vše pro to aby se co nejvíc zviditelnil....nemám ho ráda,je to namyšlený snob!!

6 ileana ileana | Web | 24. července 2009 v 8:25 | Reagovat

Mě to přijde jako hodně povyku pro nic. Podle mě Klausovi jako prezidentovi pořád leží na srdci hlavně blaho republiky (děsná fráze, pardon xD), takže jistě měl důvody čekat.

A USA, Rusko a Čína nejdou nikdy skoro do ničeho...prostě moc velcí machři -__- Američani neudělají nic, aniž by z toho měli ekonomický prospěch.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama