Child drawings of Darfur / Kresby dětí z Darfuru

24. července 2009 v 6:00 | WhiteShadow |  Praktika
The International Criminal Court is accepting supporting evidence of children's drawings of the alleged crimes committed in Darfur.
----------------------------------------------------------
Mezinárodní trestní tribunál přijímá jako doplňující důkazný materiál dětské kresby domnělých zločinů, zpáchaných v Darfuru.


This sketch by Abdul Maggit depicts a typical scene of destruction.
Tato skica od Abdula Maggita popisuje typicku scénu destrukce.

Rights group Waging Peace collected the drawings from refugees in Chad. Abduljabbar's picture shows someone being thrown into a fire and a soldier who appears to be cutting off a man's head.
Humanitární organizace Waging Peace posbírala tyto kresby v uprchlickém táboře v Chadu. Abduljabbarův obrázek ukazuje někoho, jak je vhozen do ohně a vojáka, který jinému muži zřejmě odsekává hlavu.


Mohammed's drawing shows Janjaweed militia in two pick-up trucks using machine guns on civilians. He also shows a tank. The Sudanese government has always denied using heavy artillery in Darfur.
Mohammadovy kresby ukazují milice Janjaweed ve dvou vozidlech pick-up jak používají automatické zbraně na civilisty. Také nakreslil tank. Sudánská vláda vždy odmítala používání těžkých děl v Darfuru.
This picture by Mohamat shows another village attack. Next to each civilian who has been shot is the word "Morts", which means dead people in French.
Tento obrázek od Mohamata ukazuje další útok na vesnici. Vedle každého civilisty, který byl zastřelen, je slovo "MORTS", což ve Francouzštině znamená mrtví lidé.

Adam, 15, shows shot civilians' bodies being tossed into the river. On the back of the drawing, he wrote: "Look at these pictures carefully, and you will see what happened in Darfur. Thank you."
15-letý Adam ukazuje jak jsou těla zastřelených civilistů házeny do řeky. Z druhé strany kresby napsal : "Podívejte se na tyto obrázky pečlivě a uvidíte co se stalo v Darfuru. Děkuji Vám.
Ismael, also 15, drew a Sudanese helicopter bombing his village, torching houses and killing civilians and a donkey. He said the armed men on horseback were Janjaweed.
Ismael, také 15-letý, nakreslil sudánskou helikoptéru bombardující jeho vesnici, zapalování domů, zabíjení civilistů a osla. Řekl, že ti ozbrojení muži na koních byli Janjaweed.

Bakhid was eight years old when he saw his village being attacked and burned by Janjaweed forces on horse back and Sudanese forces in vehicles and tanks.
Bakhidovi bylo 8, když viděl útok na svou vesnici a také její vypálení vojenskými složkami Janjaweed na koních a sudánskými vojenskými silami ve vozidlech a tancích.

One young artist named Aisha said: "It is very kind to send us food, but this is Africa and we are used to being hungry. What I ask is that you please take the guns away from the people who are killing us."
Jeden mladý umělec - zvaný Asha řekl: "Je to od vás velmi laskavé, že nám zasíláte jídlo, ale toto je Afrika a na hlad jsme tady zvyklí. O co vás žádám je aby jste odejmuli zbraně těm lidem, kteří nás zabíjejí."

Confessions of a Sudanese deserter: (M - moderator, D - Deserter)
D: "They ordered us to burn the villages. Any survivors who came out with weapons had to be chased and killed."
M: "Were any special orders given to you about what to do with women and children - people who weren´t armed, people who were offering no resistance?"
D: "They said they are the ones who are helping the rebels. You have to kill everybody. We were ordered to kill all the women and rape all the girls of 14, 13 and under."
M: "What about babies? What were you told about them?"
D: "Even the children. If they were let behind in the huts, we had to kill them."
M: " Did you take part in the burning and killing as were your orders?"
D: "I didn´t kill anybody. I did shoot towards the people but I meant not to kill anybody."
M: "Do you think that president Al-Bashir deserves to be prosecuted?
D: "He´s the first person responsible for genocide. The responsibility is down to him."

Related links:
--------------------------------------------------------------------------------------
Doznání dezertéra ze sudánské armády: (M- moderátor, D- dezertér)
D: "Přikázali nám vypálit vesnice. Kdokoliv přežil a vyšel ven se zbraní musel být pronásledován a zabit."
M: "Byly vám dány nějaké konkrétní rozkazy říkající jak naložit se ženami a dětmi - lidmi, kteří nebyli ozbrojení, lidmi kteří nekladli žádný odpor?"
D: "Řekli, že jsou to oni, kdo pomáhá povstalcům. Musíte zabít všechny. Bylo nám přikázáno zabít všechny ženy a znásilnit všechny dívky ve věku 14, 13 i méně."
M: "A co ty nejmenší děti? Co vám k nim bylo řečeno?"
D: "Dokonce i děti. Pokud zůstali v chatrčích, museli jsme je zabít."
M: "Účastnil jste se tohoto vypalování a zabíjení podle rozkazů?"
D: "Nikoho jsem nezabil. Střílel jsem směrem k lidem, ale neměl jsem v úmyslu někoho zabít."
M: "Myslíte si, že prezident Al-Bashir si zaslouží být trestně stíhán?"
D: "Je tím hlavním člověkem zodpovědným za genocidu. Ta zodpovědnost leží na něm."

Související články:
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 ileana ileana | Web | 24. července 2009 v 8:18 | Reagovat

Nápis pod tím posledním obrázkem je výstižný a hodný zamyšlení. Napadla mě taková naivní idea, že by třeba jednotky OSN nebo tak něco napochodovat do Afriky a pozabavovat všem vojákům zbraně. Jasně, že tohle se v životě nestane...ale kdyby se Afrika prohlásila demilitarizovanou zónou...byl by klid xD I kyž myslím, že i klacky a kameny by se mlátili dál. Jen by snad nebylo tolik obětí.

2 Natty Natty | Web | 25. července 2009 v 11:00 | Reagovat

Hezkou sobotu - mně obrázky dětí vůbec nepřekvapují, děti malují to co vidí, čím jsou obklopeni, v čem vyrůstají - tyto děti bohužel vyrůstají v prostředí násilí a tím se i negativně formuje jejich osobnost a jak správně řekl Asha, jídlo není taková lidská bída jako násilí se zbraní v ruce :-((

3 Enigma Enigma | Web | 25. července 2009 v 17:47 | Reagovat

Ahoj, děkuju za milý komentáře u mě na blogu:-) Ten tvůj článek na mě docela dost zapůsobil, protože ne nadarmo se říká, že opilí lidé a děti mluví vždycky pravdu. A Natty má pravdu, že děti malují co vidí. My si něco takového asi můžeme jenom těžko představit...sice třeba nadáváme, že se máme špatně, ale co je to proti tomuhle...Určitě si tvůj blog projdu a nejsem tady naposledy. Měj se hezky.

4 corly corly | 25. července 2009 v 21:35 | Reagovat

Je to smutná realita.... :-( Jenomže už je to bohužel tak moc pokažené a zanedbané všechno,že je hrozně těžký,i při něčí třeba dobré vůli a snahy to spravit....možná to někdy ale půjde...ale opravdu nevím jak...,ale moc bych jim to přála...

5 Werri Werri | Web | 26. července 2009 v 2:49 | Reagovat

Zdravím, děkuji za návštěvu mého blogu. Tvé povídání je smutnou realitou, která se promítá v osobnosti každého, kdo to zažil. A tyto dětské kresby, jsou bohužel velkou pravsou. Kéž by mohly malovat jako naše děti bezstarostně.

6 ViK ViK | 26. července 2009 v 10:51 | Reagovat

Když jsem si prohlížel ty obrázky, obdivoval jsem dovednost dětí, ale současně mi bylo tak nějak líto, že tam nevidím pricezny, zvířátka, rodiče .. zrátka to, co děti obvykle malujou. Jenže - dá se tomu divit ? To, co řekl Asha, myslím mluví za vše ..

7 suX suX | E-mail | Web | 26. července 2009 v 19:30 | Reagovat

Moc pěkný, bohužel smutný článek. Ale jak se říká "Kdo chce psa bíti, hůl si vždy najde" - takže místo střelných zbraní budou používat jen jiné nástroje, co najdou po ruce... Je to v lidech, a pokud se nezmění lidi, je vše ztraceno.

8 <<<<<SIGIN>>>>>> <<<<<SIGIN>>>>>> | E-mail | 8. srpna 2011 v 23:25 | Reagovat

Hoúúúúúúúúú Peknééé :-D  :-D  Aj ja kreslim take obrazky :) juj naozaj aspon niesom na tejto planete sam kto take veci KRESLI :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama