African leaders have decided not to cooperate with ICC/Afričtí vůdci se rozhodli nespolupracovat s mezinárodním trestním tribunálem

6. července 2009 v 6:00 | WhiteShadow |  System of a down
Sirte - The final day of the African Union summit has been dedicated to the issue of the arrest warrant issued by the International Criminal Court against Sudanese president Omar al-Bashir, charged with seven counts of war crimes and crimes against humanity, including murder, rape and torture.

The thirty or so African states that are signatories to the ICC are obligated to arrest Bashir, should he set foot on their soil, and turn him over to the court. Nonetheless, the continental body has taken a decision not to cooperate with the international court.
"What we see here is very heavy-handed attempt by Libya to force states who are members of ICC to abandon their legal obligation and to give a free pass to Omar Al-Bashir to traipse around the continent without worry," Reed Brody, spokesperson for New York-Based Human Rights Watch told IPS. HRW has taken an active role in urging that the indictment of Bashir is upheld.
"But the fact is that States have legal obligation, they cannot erase by a political resolution here. The proposal for the rest of the states not to arrest Al Bashir is a slap on the face of people of Darfur."
One argument made by those who want to see the Bashir indictment suspended or dropped is that the court has unfairly targeted Africans, and would never bring similar charges against officials from the United States or Israel.
Responding to the efforts to thwart the ICC in an opinion piece in the New York Times, former U.N. secretary-general Kofi Annan wrote: "One must begin by asking why African leaders shouldn't celebrate this focus on African victims. Do these leaders really want to side with the alleged perpetrators of mass atrocities rather than their victims?"
"Is the court's failure to date to answer the calls of victims outside of Africa really a reason to leave the calls of African victims unheeded?"
Annan pointed out that in three of the cases of Africans facing indictment, it was the governments of their respective countries that put the cases up for consideration by the international court.
"The fourth case, that of Darfur, was selected not by the international court, but forwarded by the U.N. Security Council."
Namibia ratified its membership of the ICC in 2002; Namibian ambassador to Zimbabwe, Ndali-Che Kamati, who was in Sirte for the summit explains his government's view:"The position of my government is that we do not condone impunity, but when it comes to the position of Sudan, and the indictment of President Bashir, we think it is not the right moment. Because we have serious issues to deal with in Darfur and Southern Sudan, and we think that this
indictment does not give us any space for manoeuvre to persuade and work together with Sudan government to have these issues resolved."
Annan urged African leaders to remain firm. "The ICC represents hope for victims of atrocities and sends a message that no one is above the law. That hope and message will be undermined if the African Union condemns the court because it has charged an African head of state. The African Union should not abandon its promise to fight impunity. Unless indicted war criminals are held to account, regardless of their rank, others tempted to emulate them will not be deterred, and African people will suffer."
As the summit drew to a close however, a statement was released announcing that "The AU member states shall not co-operate... relating to immunities for the arrest and surrender of Sudanese President Omar al-Bashir to the ICC."
Bashir is effectively free to travel the length and breadth of the continent.
Related links:
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sirte - Závěrečný den samitu Africké Unie byl věnován problému se zatykačem, vydaným mezinárodním trestním tribunálem na sudánského prezidenta Omara Al-Bashira, obviněného sedmi body z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, včetně vraždy, znásilnění a mučení.
Zhruba třicet afrických zemí, které jsou signatáři ICC, je povinováno zatknout Bashira, vstoupí-li na jejich území a předat ho mezinárodnímu soudu.Přesto kontinentální celek udělal rozhodnutí nespolupracovat s mezinárodním soudem.
"Co tady vidíme je přehnaná snaha Lybie přinutit státy, které jsou členy ICC, aby odstoupili od svých právních závazků a umožnili Omaru Al-Bashirovi bez obav volný pohyb napříč kontinentem," řekl Reed Brody, mluvčí newyorské pobočky Human Rights Watch. Tato organizace sehrála aktivní roli v zasazení se o vznesení obvinění vůči Bashirovi.
"Ale faktem je, že tyto státy mají právní závazek, kterého se tady nemohou vzdát politickým rozhodnutím. Návrh vůči ostatním africkým zemím, nezatýkat Al-Bashira je fackou do tváří lidí v Darfuru."
Jedním argumentem ze strany těch, kteří by rádi viděli obvinění Bashira odložena či stažena, je to, že tento soud je nespravedlivě zaměřen na Afričany a nikdy by nevynesl podobná obvinění vůči vedoucím představitelům USA či Israele.
Jako odpověď na úsilí zmařit snahy ICC, v New York Times, v rubrice věnované názorům, napsal dřívější generální tajemník OSN Kofi Annan: "Člověk se musí začít ptát, proč afričtí vůdci neoslavují toto soustředění pozornosti na africké oběti? Chtějí tito vůdci opravdu podporovat domnělé pachatele masových zvěrstev spíše než jejich oběti?"
"Je selhání soudu do dnešního dne odpovědět na volání obětí mimo Afriku skutečně důvodem k tomu, abychom nechali volání afrických obětí bez povšimnutí?"
Annan poukázal na to, že u tří ze čtyř případů Afričanů čelících obviněním od ICC, to byly vlády jejich vlastních zemí kdo podal případy ke zvážení mezinárodnímu soudu. "Čtvrtý případ
, Darfur, nebyl vybrán mezinárodním soudem, ale předán Bezpečtnostní Radou OSN."
Namibie ratifikovala ICC v roce 2002. Namibijský velvyslanec v Zimbabwe, Ndali-Che Kamati, který se účastnil samitu v Sirte vysvětluje pohled své vlády: "Stanoviskem mé vlády je netolerovat beztrestnost, ale pokud jde o Sudán a obvinění vznesená proti presidentu Bashirovi, věříme, že teď není ten správný okamžik. Protože jsou tady vážné záležitosti, s kterými se musíme vypořádat v Darfuru a v jižním Sudánu a myslíme si, že tato obvinění nám nedávají
žádný prostor směřovat vývoj situace ke shodě a spolupráci se sudánskou vládou tak, aby tyto problémy byly vyřešeny.
Annan naléhal na africké vůdce, aby zůstali neústupní. "ICC představuje naději pro oběti zvěrstev a vysílá zprávu, že nikdo nestojí mimo zákon. Tato naděje a zpráva budou podkopány pokud Africká Unie tento soud zavrhne proto, že obvinil africkou hlavu státu."
"Africká Unie by neměla opouštět svůj slib bojovat s beztrestností. Pokud nebudou obvinění váleční zločinci voláni k zodpovědnosti, nehledě na jejich postavení, další v pokušení následovat jejich příklad nebudou odrazeni a Afričané budou trpět."
Přesto když se samit blížil ke svému závěru, bylo vydáno prohlášení, že "Členské státy Africké Unie nebudou spolupracovat...co se týče imunity pro zatčení a předání sudánského prezidenta Omara Al-Bashira mezinárodnímu trestnímu tribunálu."
Bashir si může nadále fakticky svobodně cestovat po celé délce i šířce kontinentu.
Související odkazy:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Are you afraid that authority of ICC in the world will be undermined by this step?

Yes, I am
No, I´m not
I don´t really have any strong opinions about this

Komentáře

1 SiriusNoir SiriusNoir | Web | 8. července 2009 v 15:17 | Reagovat

   Je to velmi nešťastné. Celá situace v Afrických zemích. Mocnáři tamějších zemí si evidentně dělají co chtějí. Jenže co s tím? Když se jim někdo snaží pomoci, odmítnou. Amíci by tam mohli poslat svá vojska jako do Iráku a udělat vše po svém...ale ani tento krok by nebyl správný.
   Jinak celý systém imunit pro státní zaměstnance nebo politiky je podle mě mimo zákony rozumu. Proč by neměl politik platit pokutu? Nechápu. Důvod nevidím.
   P.S. Co takhle k článkům psát i svůj osobní názor a pohled na danou věc? Mě by často zajímal. Podat určité informace je jedna věc, chápu když třeba nechceš svým názorem ovlivňovat názory ostatních, ale přecijen mě by prostě zajímaly i názory ostatních...autora článku nevyjímaje :-)

2 WhiteShadow WhiteShadow | E-mail | Web | 8. července 2009 v 16:04 | Reagovat

Děkuji za komentář. Stránky jsou ještě mladé, vše se vyvíjí a má představa v hlavě se utřizuje. V tuto chvíli si nejsem jistý jestli na vlastní názory není lepší rubrika Reflections. Nerad bych svými nekonvenčními názory narušil výpovědní hodnotu těchto řekněme zpravodajských příspěvků. Zatím bych asi názory nechal na komentářích. :-)

3 ileana ileana | Web | 24. července 2009 v 8:30 | Reagovat

Hm...to o zabavení zbraní jsem psala už v pozdějším článku - ale najednou mi to přijde jako ještě lákavější vyhlídka. Sebrat jim zbraně jako nebezpečné hračky malým dětem a nechat jim kontinent jen pro sebe. Třeba by se mohli konečně domluvit a evropani a američani by se vůbec nemuseli zapojovat xD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama