June 16th, The Day of the African Child/ 16. června, Den Afrického Dítěte

16. června 2009 v 16:53 | WhiteShadow |  System of a down


Millions of children especially from developing countries live in poverty, they die of malnutrition and common diseases, which we are able to prevent. They don´t have access to education, they have to work and kill in wars. "Significant celebrations of the Day of the African Child are appropriate opportunities to remember some burning topics like essential rights of child, fighting with child labour or child trafficking" says Zdeňka Hauková, programme leader of an organisation Člověk v Tísni.
The Day of the African Child is celebrated on June 16 in recognition of the day when, in 1976, thousands of black school children in Soweto, South Africa, took to the streets to protest the inferior quality of their education and to demand their right to be taught in their own language. Hundreds of young boys and girls were shot and in the two weeks of protest that followed, more than hundred people were killed and more than 1,000 were injured.
The Day of the African Child has been celebrated on 16 June every year since 1991, when it was first initiated by the Organization of African Unity.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Miliony dětí převážně z rozvojových zemí žijí v chudobě, umírají na podvýživu a běžné nemoci, jimž je možné předcházet. Nemají přístup ke vzdělání, musejí pracovat a zabíjet ve válkách. "Významné oslavy Dne afrického dítěte jsou vhodnou příležitostí k připomenutí palčivých témat, jako jsou základní práva dítěte, potírání dětské práce či obchodu s dětmi," říká Zdeňka Hauková, vedoucí projektů společnosti Člověk v tísni v Namibii.
Den Afrického Dítěte je oslavován 16. června, aby uctil památku obětí studentských protestů v jihoafrickém Sowetu v roce 1976. Mládež tehdy vyšla do ulic na protest proti nízké kvalitě vzdělávání černošské populace a proti nucené výuce afrikánštiny. Několik stovek chlapců a dívek bylo během protestu zastřeleno a nepokoje během následujících dvou týdnů přinesly více než 100 mrtvých a nad 1000 zraněných.
Den Afrického Dítěte je oslavován každoročně 16. června od roku 1991, kdy byl poprvé iniciován Organizací Africké Jednoty.
Young Touareg, Algeria
Young shepherds, Lesotho
Two girls from Engela in northern Namibia
Tanzania
Somalia
Unit of RUF 1999, Sierra Leone
Proud boy, Burkina
Mozambique
Mauritania
Child in a rebel camp in the north-eastern Central African Republic
Mali
Himba girl, Namibia
Ghana
First day of school, Soweto-Johannesburg, South Africa
Ethiopia, Dorze
Working boy in Cairo, Egypt
Boys from tribe Tenke, Congo
Boy with dog, Swaziland
Boy in Maranatha orphanage, Iganga, Uganda
A Giwi mother squeezes water into her child´s mouth, Botswana
Berber girls, Morocco
Bedouin girl, Egypt
Orphan children, Angola

So, the question is what are you going to do? There are many different projects that actually work. Should I leave here some link? I hope not. Show some initiative.
Takže otázkou je co uděláš? Existuje mnoho projektů, které ve skutečnosti fungují. Měl bych tady poustnout nějaký ten link? Doufám, že ne. Ukaž nějakou iniciativu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Have you ever helped to anyone in Africa?

Yes, I have 40.9% (9)
No, I haven´t 4.5% (1)
I would like to 31.8% (7)
My money is not going to help them 9.1% (2)
What was born in Africa, stays in Africa 13.6% (3)

Komentáře

1 yellow yellow | E-mail | Web | 19. června 2009 v 15:54 | Reagovat

Ahoj, jsem ráda, že se ti líbila moje slohovka, protože učitel mi ji docela zkritizoval. Jestli ji chceš použít, tak klidně můžeš, nemám s tím žádný problémy.

2 SiriusNoir SiriusNoir | Web | 19. června 2009 v 18:35 | Reagovat

   ten dovětek mě teda tak trochu dostal. Co udělám? NIC Základem je přelidněnost a chamtivost arabů. Problematikou afriky se zabýváš víc než já a i víc tomu tedy rozumíš. Předci afričanů nemusejí pořizovat tolik dětí, kteří se pak neuživí. Nejsou všichni jen chudinky. V životě se řídím heslem, co si neuděláš sám, to nemáš. Když je problém Afriky tak rozsáhlý, asi to už nebude jen tak. Nevím jestli se pomaleji vyvíjeli, ale každý kontinent dokázal využívat vé zdroje a vytvořit fungující společnost. Co myslíš, že je tím úplným základem všeho "zla" v africe?

3 WhiteShadow WhiteShadow | E-mail | Web | 19. června 2009 v 19:20 | Reagovat

"Co si neuděláš sám, to nemáš"
Jsou lidé, kteří ani nedostali šanci něco udělat. Jejich strádání začíná hladověním ve věku, kdy ještě ani neumí chodit. Drtivá většina konfliktů a strádání v Africe jde ruku v ruce se stopou bílého může, který Afriku a její zdroje vykořisťuje už několik století. Budu mít příležitost na to v dalších článcích poukázat.Byl to on kdo světu ukázal otrokářsví, do Afriky přinesl rasovou segregaci a vytvořil napětí mezi kmeny, které spolu koexistovaly po tisíce let.
Přelidněnost a vysoká porodnost jsou jedním z problémů, protože se lidem nedostávají dostatečné informace, což jde ruku v ruce se životním stylem, kterým po staletí žili jejich předci a ten je v ostrém kontrastu se životem, který do Afriky přinesl bílý muž a často je to doslova jako šok z budoucnosti, když na masaiském válečníkovi v odlehlé části Keni, vydíte tenisky Nike. A teď, v takové poloze je tam necháme osamotě, s kalašniky v ruce?
Víš, vážím si tvého příspěvku, i když je přesným opakem toho v co věřím já. Co považuju za úplný základ všeho zla v Africe? Lidský nihilismus, nezájem, přístup - ´ať se tam klidně pozabíjejí´.
Jak by jsi reagoval kdyby se události Sudánu či Rwandy děly v Severních Čechách, Německu, USA...zcela jinak. Afrika, je tak daleko.
Všichni jsme lidé a je mi jedno jestli Afričané nebo Rumuni. Jsou nějaká základní lidská práva, která jsme si sepsali a odsouhlasili a teď tišše přihlížíme masakrům v Africe.
Věřím v lidi. Jen se jim musí dostat těch správných informací. To, že se v 21. století odehrává další genocida, je možné jen pro to, že tvůj názor sdílí obrovská spousta lidí a nebo masa dalších si myslí, že jako jednotlivci nic nezmůžou. Cílem těchto stránek je vyvést obě skupiny z omylu. Dík za tvůj příspěvek.

4 SiriusNoir SiriusNoir | Web | 19. června 2009 v 20:20 | Reagovat

   Díky za odpověď. Máš pravdu, že s příchodem "bílého může" vše nejspíše začalo. Je pravda, že nečinnost podporuje zlo, k tomu se přiznám. Ale říct "Co kdyby se to stalo tobě" se dá o úplně každém problému.
   Jsme všichni lidé a máme stejná práva. Ale všichni právě nežijeme ve stejné společnosti. Na blogu jsem se v pár článcích věnoval islámu. Jedné sortě lidí příjde jeho uznávání naprosto přirozené, normální, jiná ho naopak tvrdě odsuzuje. Proto si všichni rovni nejsme. Nemyslim kvůli barvě pleti, ale podle hodnot, které vyznáváme.
   Základem problémů v Africe asi nebude nezájem lidí z Evropy. Nejspíš to je prostě ta nesmyslná nadřazenost, o které jsou běloši přesvědčeni. Zajímalo by mě, jak by situace v Africe vypadala bez zavedení otrokářství, určitě lépe, ale možná ne zas o tolik. Je opravdu hnus, jak člověk dokáže ničit druhé bez pádného důvodu, jen z namyšlenosti.
   Se zájmem očekávám další články. Z komentářů to asi vyznívá jako mé protiřečení nebo kritika, ale v zásadě s tvou myšlenkou opravdu souhlasím, akorát mám jiný přístup.

5 Ileana Ileana | Web | 20. června 2009 v 11:03 | Reagovat

No...trošku jsem zagooglila. Už párkrát jsem si říkala, že nějaká "adopce" afrického dítěte by nebyla špatná...sice mám jisté pochybnosti o tom, jestli jim ta pomoc opravdu dojde...ale budu optimistka. Vzhledem k tomu, že jsem chudá studentka, tak si říkám, že počkám, až na to budu mít, abych nějakýmu děcku aspoň pomohla vychodit základku. Tady na linku se dají adoptovat děcka z Keni, Guiney a Beninu: http://www.humanisti.cz/adopce/

Tady se zase dají adoptrovat děti z Guineie: http://www.pro-contact.cz/
http://www.novyhumanismus.cz/

Celkem zajímavý je i projekt Glen od INEXU: http://www.inexsda.cz/cs/rozvoj/GLEN/glen

Celkově mě zarazila ta věc, že dítě je možné adoptovat prakticky jen z těch třech států - a to hlavně z Guineie a Keni. Nechci zpochybňovat úsilí humanitárních pracovníků, protože tomu houby rozumím...ale jaktože nejde adoptomvat i dítě třeba...ze Somálska, Rwandy nebo z jiných států, které jsou na tům ještě hůř? (Možná jde, ale nenašla jsem to).

6 Míša Míša | Web | 20. června 2009 v 15:00 | Reagovat

Náááááááááádhernééééééééééééééé.Krása neskutečná.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama